Roundball Roundup: Hoosier Hysteria sectional championship scores

Indiana boys high school basketball sectional semifinals are Friday night, as are Michigan girls district finals. These are scores from games featuring teams from Michiana:

Indiana boys sectional semifinals


Class 4A


Sectional 3 – LaPorte


First round
Game 2: Culver Academies 62, Riley 41
Game 3: Michigan City 70, LaPorte 60
Game 4: Adams 52, Mishawaka 39

Semifinal
Game 5: Culver Academies 66, Plymouth 24
Game 6: Adams 56, Michigan City 52

Championship
Game 7: Culver Academies 44. Adams 43

Sectional 4 – Elkhart Central


First round
Game 2: Northridge 60, Concord 40
Game 3: Penn 52, Elkhart Central 51
Game 4: Warsaw 57, Goshen 56 (OT)

Semifinal
Game 5: Northridge 70, Elkhart Memorial 51
Game 6: Warsaw 58, Penn 54 (OT)

Championship
Game 7: Northridge 60. Warsaw 38

Class 3A


Sectional 18 – Hanover Central


First round
Game 2: Hanover Central 73, Kankakee Valley 53
Game 4: New Prairie 65, Wheeler 44

Semifinal
Game 5: Hanover Central 61, Knox 39
Game 6: New Prairie 57, River Forest 35

Championship
Game 7: Hanover Central 61, New Prairie 47

Sectional 19 – Jimtown


First round
Game 2: Marian 55, Washington 47
Game 4: Jimtown 53, John Glenn 50 (OT)

Semifinal
Game 5: Marian 68, St. Joseph 66 (OT)
Game 6: Jimtown 59, Clay 48

Championship
Game 7: Marian 46, Jimtown 23

Sectional 21 – NorthWood


First round
Game 4: Lakeland 54, Tippecanoe Valley 33

Semifinal
Game 5: NorthWood 52, West Noble 33
Game 6: Wawasee 56, Lakeland 45

Championship
Game 7: NorthWood 49, Wawasee 32

Class 2A


Sectional 34 – North Judson


First round
Game 2: Hebron 46, North Judson 35
Game 3: LaVille 59, Career Academy 48
Game 4: Boone Grove 60, Westville 47

Semifinal
Game 5: South Central 54, Hebron 53 (2OT)
Game 6: LaVille 59, Boone Grove 41

Championship
Game 7: LaVille 52, South Central 41

Sectional 35 – Westview


First round
Game 2: Westview 70, Prairie Heights 54
Game 3: Bremen 44, Fairfield 43
Game 4: Central Noble 61, Eastside 40

Semifinal
Game 5: Churubusco 58, Westview 50
Game 6: Central Noble 60, Bremen 57

Championship
Game 7: Churubusco 54, Central Noble 49

Sectional 36 – Manchester


First round
Game 1: Wabash 53, Bluffton 44
Game 2: Fort Wayne Canterbury 58, Manchester 56
Game 3: South Adams 55, Adams Central 39
Game 4: Fort Wayne Blackhawk Christian 76, Whitko 52

Sectional 36 – Winamac


First round
Game 2: Winamac 88, Lewis Cass 74
Game 4: Rensselaer Central 68, North Newton 47

Semifinal
Game 5: Rochester 53, Winamac 36
Game 6: Rensselaer Central 49, Delphi 43

Championship
Game 7: Rochester 60, Rensselaer Central 52 2OT

Class 1A


Sectional 50 – Triton


First round
Game 2: Triton 82, West Central 34
Game 4: Argos 30, Culver 18

Semifinal
Game 5: Triton 55, LaCrosse 26
Game 6: Argos 50, Oregon-Davis 23

Championship
Game 7: Argos 28, Triton 26

Sectional 51 – Fremont


First round
Game 4: Fremont 50, Bethany Christian 40

Semifinal
Game 5: Elkhart Christian 83, Hamilton 30
Game 6: Lakewood Park 66, Fremont 39

Championship
Game 7: Elkhart Christian 61, Lakewood Park 52

Sectional 52 – Caston


First round
Game 2: Pioneer 62, South Newton 24
Game 4: Tri-County 44, Frontier 41

Semifinal
Game 5: Pioneer 68, North White 51
Game 6: Caston 58, Tri-County 41

Championship
Game 7: Caston 44, Pioneer 40

Sectional 53 – Southern Wells


First round
Game 2: Northfield 85, North Miami 50
Game 4: Southern Wells 63, Smith Academy 28

Semifinal
Game 5: Lakeland Christian 59, Northfield 43
Game 6: Southwood 69, Southern Wells 44

Championship
Game 7: Southwood 78, Lakeland Christian 25

Michigan girls district finals


Division 2


District 45 – Buchanan
Three Rivers 48, Edwardsburg 37

District 46 – Coloma
Hamilton 42, Coloma 25

Division 3


District 77 – Cassopolis
Brandywine 73, Decatur 25

Division 4


District 115 – River Valley
Michigan Lutheran 54, New Buffalo 27

Michigan boys


Buchanan at Bridgman