Roundball Roundup: Highlights and scores from Girls Sectional Semifinals

By  | 

It was the sectional semifinals Saturday night, as Penn keeps their perfect season alive, Plymouth survives another close game, and Marian rolls over New Prairie to advance to their respective sectional title games.

These are scores from the area's biggest Saturday night high school basketball matchups:

Indiana girls sectional games

4A MISHAWAKA
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Mishawaka 51, S.B. Riley 46
Game 2: S.B. St. Joseph 77, S.B. Adams 18
Game 3: Penn 88, S.B. Clay 15

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
La Porte 47, Mishawaka 37
Penn 56, St. Joe 43

CHAMPIONSHIP: 7 p.m. Monday, Feb. 4
La Porte vs. Penn

4A NORTHRIDGE
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Plymouth 57, Northridge 54 (2OT)
Game 2: Warsaw 40, Elkhart Memorial 20
Game 3: Elkhart Central 41, Goshen 34

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
Plymouth 37, Concord 36
Elkhart Central 32, Warsaw 27

CHAMPIONSHIP: 7 p.m. Monday, Feb. 4
Plymouth vs. Elkhart Central

3A SOUTH BEND WASHINGTON
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: New Prairie 55, Jimtown 34
Game 2: John Glenn 55, Culver Academies 48

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
Marian 73, New Prairie 37
John Glenn 36, S.B. Washington 29

CHAMPIONSHIP: 7:30 p.m. Monday, Feb. 4
Marian vs. John Glenn

3A WEST NOBLE
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Lakeland 53, Wawasee 33
Game 2: West Noble 38, Fairfield 25

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
Tippecanoe Valley 68, Lakeland 54
West Noble 37, NorthWood 34

CHAMPIONSHIP: 7 p.m. Monday, Feb. 4
Tippecanoe Valley vs. West Noble

2A CENTRAL NOBLE
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Central Noble 57, Westview 25
Game 2: Bremen 35, LaVille 24

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
Central Noble 76, Whitko 27
Bremen 63, Prairie Heights 29

CHAMPIONSHIP: 7 p.m. Monday, Feb. 4
Central Noble vs. Bremen

1A MARQUETTE CATHOLIC
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Marquette Catholic 76, Gary 21st Century 3
Game 2: Morgan Township 53, Washington Township 32

SEMIFINALS: Saturday, Feb. 2
Marquette Catholic 60, Westville 23
Morgan Township 52, Kouts 41

CHAMPIONSHIP: 6 p.m. Monday, Feb. 4
Marquette Catholic vs. Morgan Township

1A OREGON-DAVIS
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: South Central 43, Triton 15

FIRST ROUND (CONT'D): Saturday, Feb. 2
Game 2: LaCrosse 52, Culver 36
Game 3: Oregon-Davis 58, Argos 51

SEMIFINALS: Monday, Feb. 4
S.B. Career Academy vs. South Central – 6:30 p.m.
LaCrosse vs. Oregon-Davis – 8 p.m.

CHAMPIONSHIP: 7:30 p.m. Tuesday, Feb. 5

1A FREMONT
FIRST ROUND: Friday, Feb. 1
Game 1: Fremont 44, Lakeland Christian 21

FIRST ROUND (CONT'D): Saturday, Feb. 2
Game 2: Lakewood Park 28, Ft. Wayne Blackhawk 22
Game 3: Bethany Christian 65, Hamilton 18

SEMIFINALS: Monday, Feb. 4
Elkhart Christian vs. Fremont – 6 p.m.
Lakewood Park vs. Bethany Christian – 7:30 p.m.

CHAMPIONSHIP: 7 p.m. Tuesday, Feb. 5