Advertisement

IHSAA Boys Basketball sectional schedule released

(WNDU)
Published: Feb. 23, 2020 at 3:50 PM EST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Here are the sectional pairings for the local high schools in our market.

Class 4A

Sectional 3 at LaPorte

Game 1: Culver Academies vs. South Bend Riley. 3/3

Game 2: Michigan City vs. LaPorte. 3/4

Game 3: South Bend Adams vs. Mishawaka, 3/4

Game 4: Plymouth vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 5: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/6

Game 6 Championship: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner. 3/7

Sectional 4 at Elkhart Central

Game 1: Northridge vs. Concord. 3/3

Game 2: Penn vs. Elkhart Central. 3/4

Game 3: Goshen vs. Warsaw. 3/4

Game 4: Elkhart Memorial vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 5: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/6

Game 6 Championship: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner. 3/7

Class 3A

Sectional 18 at Hanover Central

Game 1: Hanover Central vs. Kankakee Valley. 3/3

Game 2: Wheeler vs. New Prairie. 3/3

Game 3: Knox vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4: River Forest vs. Game 2 Winner. 3/6

Game 5 Championship: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner. 3/7

Sectional 19 at Jimtown

Game 1: Marian vs. South Bend Washington. 3/3

Game 2: John Glenn vs. Jimtown. 3/3

Game 3: South Bend St. Joseph vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4: South Bend Clay vs. Game 2 Winner. 3/6

Game 5 Championship: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner. 3/7

Sectional 21 at NorthWood

Game 1: Tippecanoe Valley vs. Lakeland 3/3

Game 2: West Noble vs. NorthWood. 3/6

Game 3: Wawasee vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4 Championship: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/7

Class 2A

Sectional 34 at North Judson

Game 1: North Judson-San Pierre vs. Hebron. 3/3

Game 2: South Bend Career Academy vs. LaVille. 3/4

Game 3: Westville vs.Boone Grove. 3/4

Game 4: South Central Union Mills vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 5: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/6

Game 6 Championship: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner. 3/7

Sectional 35 at Westview

Game 1: Prairie Heights vs. Westview. 3/3

Game 2: Bremen vs. Fairfield. 3/4

Game 3: Central Noble vs. Eastside. 3/4

Game 4: Busco vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 5: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/6

Game 6 Championsip: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner. 3/7

Sectional 37 at Winamac

Game 1: Lewis Cass vs. Winamac. 3/3

Game 2: North Newton vs. Rensselaer Central. 3/3

Game 3: Rochester vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4: Delphi vs. Game 2 Winner. 3/6

Game 5 Championship: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner. 3/7

Class 1A

Sectional 50 at Triton

Game 1: Triton vs. West Central. 3/3

Game 2: Culver Community vs. Argos. 3/3

Game 3: LaCrosse vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4: Oregon-Davis vs. Game 2 Winner. 3/6

Game 5 Championship: Game 3 Winner vs. Game 4 Winner. 3/7

Sectional 51 at Fremont

Game 1: Bethany Christian vs. Fremont. 3/3

Game 2: Elkhart Christian vs. Hamilton. 3/6

Game 3: Lakewood Park Christian vs. Game 1 Winner. 3/6

Game 4 Championship: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner. 3/7

Latest News

Latest News