IHSAA Boys Basketball sectional schedule released

SOUTH BEND, Ind. (WNDU) - Here are the sectional pairings for the local high schools in our market.

Class 4A Sectionals

Sectional 2 Class 4A | Portage HS Host
Game 1: Chesterton vs. Portage. 2/26
Game 2: Kankakee Valley vs. Hobart. 2/27
Game 3: Valparaiso vs. Merrillville. 2/27
Game 4: Michigan City vs. Winner of Game 1. 3/1
Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3. 3/1
Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5. 3/2

Sectional 3 Class 4A | Penn HS Host
Game 1: South Bend Adams vs. Mishawaka. 2/26
Game 2: South Bend Riley vs. Penn. 2/26
Game 3: South Bend Clay vs. Winner of G1. 3/1
Game 4: LaPorte vs. Winner of G2. 3/1
Championship: Winner of G3 vs. Winner of G4. 3/2

Class 3A Sectionals

Sectional 18 Class 3A | Calumet HS Host
Game 1: Knox vs. Twin Lakes. 2/26
Game 2: Hanover Central vs. Wheeler. 2/26
Game 3: Calumet vs. Winner of G1. 3/1
Game 4: Rensselaer Central vs. Winner of G2. 3/1
Championship: Winner of G3 vs. Winner of G4. 3/2

Sectional 19 Class 3A | Jimtown HS Host
Game 1: Mishawaka Marian vs. South Bend St. Joseph. 2/26
Game 2: New Prairie vs. South Bend Washington. 2/27
Game 3: Culver Academies vs. Jimtown. 2/27
Game 4: Glenn vs. Winner of G1. 3/1
Game 5: Winner of G2 vs. Winner of G3. 3/1
Championship: Winner of G4 vs. Winner of G5. 3/2

Sectional 21 Class 3A | Wawasee HS Host
Game 1: NorthWood vs. Fairfield. 2/26
Game 2: Lakeland vs. West Noble. 2/26
Game 3: Tippecanoe Valley vs. Winner of G1. 3/1
Game 4: Wawasee vs. Winner of G2. 3/1
Championship: Winner of G3 vs. Winner of G4. 3/2

Class 2A Sectionals

Sectional 34 Class 2A |Winamac Community HS Host
Game 1: North Newton vs. Winamac Community. 2/26
Game 2: North Judson‐San Pierre vs. Boone Grove. 2/26
Game 3: Marquette Catholic vs. Winner of G1. 3/1
Game 4: Hebron vs. Winner of G2. 3/1
Championship: Winner of G3 vs. Winner of G4. 3/2

Sectional 35 Class 2A | Westview HS Host
Game 1: Central Noble vs. Westview. 2/26
Game 2: Prairie Heights vs. Bremen. 2/26
Game 3: Whitko vs. Winner of G1. 3/1
Game 4: LaVille vs. Winner of G2. 3/1
Championship: Winner of G3 vs. Winner of G4. 3/2

Class A Sectionals

Sectional 51 Class A |Triton HS Host
Game 1: Argos vs. Culver Community. 2/26
Game 2: South Central (Union Mills) vs. South Bend Career Academy. 2/27
Game 3: Elkhart Christian Academy vs. Triton. 2/27
Game 4: Oregon‐Davis vs. Winner of G1. 3/1
Game 5: Winner of G2 vs. Winner of G3. 3/1
Championship: Winner of G4 vs. Winner of G5. 3/2