Penn falls; Complete Friday Night Football Sectional and District semis results

Indiana High School Playoff Sectionals

Class 5A Sectional 1
Crown Point 23 Valparaiso 15
Lake Central 16 Portage 0
Merrillville 28 Munster 21
Chesterton 37 Michigan City 7
SEMIS:
Crown Point 21, Lake Central 14
Chesterton 21, Merrillville 45

Sectional 2
Elkhart Central 17 Elkhart Memorial 13
South Bend Adams 39 Goshen 7
Carroll (Fort Wayne) 49 LaPorte 7
Penn 42 Warsaw 21
SEMIS:
Elkhart Central 28, South Bend Adams 49
Carroll (Fort Wayne) 14, Penn 13,
FINALS: Adams at Carroll

Class 4A Sectional 10
Hobart 38 Kankakee Valley 0
Mishawaka 27 Lowell 0
New Prairie 21 South Bend Clay 6
South Bend Washington 28 South Bend Riley 18
SEMIS:
Mishawaka 49, Hobart 28
New Prairie 14, South Bend Washington 36
FINALS: Mishawaka at Washington

Sectional 11
NorthWood 17 Plymouth 13
Wawasee 27 DeKalb 14
Northridge 18 Angola 13
Concord 38 East Noble 35
SEMIS:
NorthWood 28, Wawasee 31
Northridge 8, Concord 35
FINALS: Wawasee at Concord

CLASS 3A Sectional 17
South Bend St. Joseph 42 Knox 8
Hammond Gavit at Calumet
John Glenn 35 Culver Academy 14
Mishawaka Marian 42 Gary Wallace 8
SEMIS:
South Bend St. Joseph 35, Calumet 0
John Glenn 20, Mishawaka Marian 42
FINALS: Marian at St. Joe

Sectional 18
Whitko 21 Garrett 16
Jimtown 42 Fort Wayne Concordia 20
Tippecanoe Valley 44 West Noble 0
Heritage 42 Lakeland 16
SEMIS:
Whitko 7, Jimtown 55
Heritage 49, Tippecanoe Valley 8
FINALS: Jimtown at Heritage

Class 2A Sectional 26
Lewis Cass 34 Bremen 28 2 overtimes
Fairfield 28 Prairie Heights 13
Rochester 43 Wabash 0
North Judson 26 Manchester 6
SEMIS:
Lewis Cass 46, Fairfield 14
North Judson 20, Rochester 16
FINALS: Cass at North Judson

CLASS 1A Sectional 33
Hammond Noll 35 South Newton 6
Winamac 40 Tri-County 15
West Central 26 Culver 7
Whiting 33 South Central (Union Mills) 12
SEMIS:
Hammond Noll 10, Winamac 14
West Central 43, Whiting 3
FINALS: Winamac at West Central

Michigan Playoff scores

Division 3
R2-D2: Holland Christian 28, Stevensville Lakeshore 48
R2-D2: Hamilton 42, Edwardsburg 14
FINAL: Hamilton at Lakeshore

Division 4
R2-D1: Otsego 0, Dowagiac 36
R2-D1: Grand Rapids South Christian 48, Paw Paw 0
FINAL: GR South Christian at Dowagiac

Division 5
R2-D2: Buchanan 8, Muskegon Oakridge 16
R2-D2: Grand Rapids West Catholic 19, Hopkins 13 OT

Division 6
R3-D1: Niles Brandywine 8, Schoolcraft 41
R3-D1: Constantine 48, Watervliet 39

Division 7
R2-D2: Bridgman 10, Lawton 17
R2-D2: Decatur 27, Hartford 14

Division 8
R3-D2: Colon (5-4) at Mendon (9-0) SAT
R3-D2: St Joseph Lake Michigan Catholic 7, Climax-Scotts 34


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 176062901