HS Football Sectionals start Friday; complete schedule

There is one week left in the regular season but the sectional draw is already out for the post-season. The opening round begins on October 19th.

CLASS 5A
SECTIONAL 1
Valparaiso [3-6] at Crown Point [6-3]
Portage [3-6] at Lake Central [7-2]
Merrillville [7-2] at Munster [2-7]
Michigan City [2-7] at Chesterton [8-1]

SECTIONAL 2
Elkhart Central [5-4] at Elkhart Memorial [1-8]
South Bend Adams [5-4] at Goshen [2-7]

Carroll (Fort Wayne) [7-2] at LaPorte [1-8]
Penn [8-1] at Warsaw [6-3]

SECTIONAL 3
Fort Wayne North [7-2] at Fort Wayne Northrop [4-5]
Fort Wayne South [3-6] at Huntington North [5-4]
Fort Wayne Wayne [1-8] at Kokomo [6-3]
Homestead [9-0] at Fort Wayne Snider [9-0]

SECTIONAL 4
McCutcheon [1-8] at Harrison (West Lafayette) [0-9]
Noblesville [4-5] at Westfield [3-6]
Fishers [6-3] at Anderson [4-5]
Hamilton Southeastern [7-2] at Lafayette Jeff [3-6]

SECTIONAL 5
Southport [5-4] at Lawrence Central [9-0]
Warren Central [4-5] at Carmel [8-1]
Indianapolis Tech [5-3] at Perry Meridian [5-4]
Lawrence North [0-9] at North Central (Indianapolis) [2-7]

SECTIONAL 6
Ben Davis [8-1] at Pike [6-3]
Zionsville [7-2] at Brownsburg [9-0]
Decatur Central [4-5] at Avon [5-4]
Terre Haute South [3-6] at Terre Haute North [5-4]

SECTIONAL 7
Bloomington South [1-8] at Franklin Central [4-5]
Whiteland [6-3] at Columbus North [4-5]
Martinsville [7-2] at Center Grove [8-1]
Bloomington North [2-7] at Franklin [3-6]

SECTIONAL 8
Evansville North [5-4] bye
New Albany [5-4] at Jeffersonville [6-3]
Castle [9-0] at Floyd Central [2-7]
Jennings County [1-8] at Bedford North Lawrence [4-5]

CLASS 4A
SECTIONAL 9
Hammond Morton [4-5] at Hammond Clark [1-8]
East Chicago Central [8-1] at Hammond [6-2]
Highland [1-8] at Griffith [3-6]
Gary Roosevelt [3-6] at Gary West [5-4]

SECTIONAL 10
Hobart [7-2] at Kankakee Valley [8-1]
Lowell [5-4] at Mishawaka [6-3]
South Bend Clay [5-4] at New Prairie [8-1]
South Bend Washington [1-8] at South Bend Riley [1-8]

SECTIONAL 11
Plymouth [7-2] at NorthWood [4-5]
Wawasee [5-4] at DeKalb [2-7]
Angola [3-6] at Northridge [1-8]
Concord [7-2] at East Noble [7-2]

SECTIONAL 12
Fort Wayne Dwenger [3-6] at Jay County [3-6]
Leo [7-1] at Columbia City [4-5]
Logansport [1-8] at Norwell [0-9]
Marion [4-5] at New Haven [7-2]

SECTIONAL 13
Greenfield-Central [3-6] at Muncie Central [3-6]
Delta [6-3] at Frankfort [3-6]
Muncie South [6-2] at Pendleton Heights [7-2]
Mount Vernon (Fortville) [8-1] at New Palestine [3-6]

SECTIONAL 14
Plainfield [5-4] at Indianapolis Roncalli [7-2]
Greenwood [8-1] at Owen Valley [5-4]
Northview [3-6] at Indianapolis Cathedral [4-5]
Mooresville [1-8] at Lebanon [5-4]

SECTIONAL 15
Shelbyville [4-5] at Richmond [7-2]
New Castle [1-8] at Franklin County [4-5]
Columbus East [9-0] at East Central [7-2]
South Dearborn [0-9] at Connersville [6-3]

SECTIONAL 16
Evansville Central [6-3] bye
Madison [2-7] at Evansville Reitz [6-3]
Seymour [4-5] at Evansville Harrison [1-8]
Boonville [3-6] at Jasper [9-0]

CLASS 3A
SECTIONAL 17
Knox [2-7] at South Bend St. Joseph [5-4]
Hammond Gavit [3-6] at Calumet [0-9]
Culver Academy [7-2] at John Glenn [4-5]
Gary Wallace [2-5] at Mishawaka Marian [6-3]

SECTIONAL 18
Garrett [7-2] at Whitko [3-6]
Fort Wayne Concordia [2-7] at Jimtown [9-0]
Tippecanoe Valley [7-2] at West Noble [1-8]
Lakeland [8-1] at Heritage [7-2]

SECTIONAL 19
Peru [3-6] at Eastbrook [6-3]
Yorktown [4-5] at Bellmont [4-5]
Mississinewa [6-3] at Blackford [0-9]
Maconaquah [3-6] at Western [4-5]

SECTIONAL 20
Western Boone [8-1] bye
Southmont [3-6] at Crawfordsville [1-8]
Hamilton Heights [8-1] at West Lafayette [6-3]
Twin Lakes [3-6] at North Montgomery [6-3]

SECTIONAL 21
Indianapolis Arlington [0-8] at Tri-West [7-2]
Greencastle [9-0] at West Vigo [6-3]
Indianapolis Chatard [7-2] at Danville [7-2]
Indianapolis Northwest [1-8] at Brebeuf Jesuit [7-2]

SECTIONAL 22
Batesville [4-5] at Edgewood [2-7]
Greensburg [7-2] at Brown County [2-7]
Indianapolis Howe [2-4] at Beech Grove [4-5]
Rushville [1-8] at Indian Creek [7-2]

SECTIONAL 23
Salem [3-6] at North Harrison [2-7]
Heritage Hills [5-4] at Brownstown Central [8-1]
Silver Creek [3-6] at Corydon Central [7-2]
Mitchell [2-7] at Charlestown [9-0]

SECTIONAL 24
Evansville Bosse [0-9] at Vincennes Lincoln [7-2]
Mount Vernon (Posey) [2-7] at Gibson Southern [7-2]
Pike Central [2-7] at Washington [3-6]
Princeton [4-5] at Evansville Memorial [2-7]

CLASS 2A
SECTIONAL 25
River Forest [3-6] at Bowman Academy [5-4]
Rensselaer Central [4-5] at North Newton [4-5]
Boone Grove [6-3] at Lake Station [2-7]
Andrean [7-2] at Wheeler [6-3]

SECTIONAL 26
Bremen [6-3] at Lewis Cass [8-1]
Fairfield [6-3] at Prairie Heights [3-6]
Rochester [6-3] at Wabash [0-9]
Manchester [4-5] at North Judson [3-6]

SECTIONAL 27
Elwood [7-2] at Madison-Grant [4-5]
Oak Hill [8-1] at Churubusco [8-1]
Fort Wayne Luers [6-3] at Woodlan [3-6]
Bluffton [5-4] at Eastside [5-4]

SECTIONAL 28
Seeger [4-5] at Tipton [8-1]
Northwestern [7-2] at Taylor [0-9]
Benton Central [3-6] at Fountain Central [8-1]
Delphi [3-6] at Eastern (Greentown) [1-8]

SECTIONAL 29
Guerin Catholic [2-7] at Centerville [2-7]
Heritage Christian [7-2] at Alexandria [3-6]
Frankton [5-4] at Winchester [5-4]
Shenandoah [6-3] at Union County [1-8]

SECTIONAL 30
North Putnam [3-6] at Speedway [6-3]
South Vermillion [2-7] at Indianapolis Ritter [9-0]
Cascade [3-6] at Park Tudor [1-8]
Indianapolis Broad Ripple [6-3] at South Putnam [7-2]

SECTIONAL 31
Clarksville [5-4] at Eastern (Pekin) [1-8]
Lawrenceburg [8-1] at Crawford County [0-8]
Triton Central [6-3] at Monrovia [4-5]
Providence [3-6] at Paoli [7-2]

SECTIONAL 32
Forest Park [1-8] bye
South Spencer [3-6] at Sullivan [6-3]
Evansville Mater Dei [7-2] at Southridge [6-3]
Tell City [4-5] at North Posey [9-0]

CLASS 1A
SECTIONAL 33
South Newton [3-6] at Hammond Noll [4-5]
Tri-County [1-8] at Winamac [6-3]
Culver [3-6] at West Central [8-1]

South Central (Union Mills) [7-2] at Whiting [9-0]

SECTIONAL 34
Carroll (Flora) [5-4] at Clinton Prairie [2-7]
Frontier [0-9] at Pioneer [8-1]
North White [4-5] at Lafayette Central Catholic [8-1]
Clinton Central [2-7] at Caston [7-2]

SECTIONAL 35
Fremont [4-5] at Southwood [2-7]
Triton [1-8] at Adams Central [5-4]
Northfield [3-6] at Central Noble [0-9]
LaVille [1-8] at North Miami [6-3]

SECTIONAL 36
Wes-Del [1-7] at Tri-Central [8-1]
Lapel [1-8] at South Adams [2-7]
Southern Wells [2-7] at Sheridan [5-4]
Union City [6-3] at Monroe Central [1-8]

SECTIONAL 37
Indianapolis Scecina [6-3] at Cambridge City Lincoln [6-3]
Knightstown [6-3] at Indiana Deaf [1-8]
Hagerstown [9-0] at Eastern Hancock [4-5]
Tri [0-9] at Northeastern [5-4]

SECTIONAL 38
North Vermillion [9-0] at Covington [2-7]
Turkey Run [3-6] at North Central (Farmersburg) [7-2]
Cloverdale [0-9] at Riverton Parke [0-9]
Rockville [4-5] at Attica [6-3]

SECTIONAL 39
South Decatur [3-6] bye
Indianapolis Lutheran [4-5] at West Washington [6-3]
Milan [6-3] at Edinburgh [4-5]
North Decatur [6-3] at Springs Valley [4-5]

SECTIONAL 40
North Daviess [3-6] at Union (Dugger) [2-7]
Wood Memorial [1-8] at Tecumseh [5-4]
Linton-Stockton [9-0] at North Knox [4-5]
Eastern Greene [5-4] at Perry Central [6-3]


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 173053351 - wndu.com/a?a=173053351
Gray Television, Inc.