NIC Track and Field Championship results

NORTHERN INDIANA CONFERENCE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS

At Elkhart Tuesday, May 8

BOYS

Team scores: Penn 140, Mishawaka 100, St. Joseph's 80, Riley 77 ½, Adams 56, Clay 55 ½, Elkhart Central 47 ½, Washington 17, Marian 8 ½.

4 x 800 relay: 1, Mishawaka (Eric Hancock, Jordan Annis, Justin DuVall, Miguel Lozano) 8:03.76. 2, St. Joseph's 8:06.36. 3, Penn 8:10.13. 4, Elkhart Central 8:26.38. 5, Marian 8:53.00. 6, Washington 9:00.28. 7, Riley 9:28.41. 8, Adams 9:33.71.

110 High Hurdles: 1, Jordan Hunt (Clay) 14.95. 2, Curlean Williams (Mish) 15.39. 3, Colin Huff (Penn) 15.49. 4, Tyler Bradley (Mish) 16.05. 5, Diante Swanson (Wash) 18.39. 6, Quinlan McWilliams (Adams) 19.52. 7, Sean O'Brien (SJ) 20.06. 8, Matt Lewis (Riley) 20.73.

100: 1, Wesley Thomas (Clay) 11.27. 2, Shaquille Vann (Adams) 11.37. 3, Larry Gates (EC) 11.37. 4, Prince Gee (Adams) 11.77. 5, Johnathan Coleman (Wash) 11.80. 6, Tie between Justin Cavallo (Clay) and Ben Morris (Riley) 11.87. No 8th place.

1600: 1, Joey Zielinski (SJ) 4:23.36. 2, Josh O'Brien (SJ) 4:27.13. 3, Miguel Lozano (Mish) 4:27.97. 4, Bruce Bragg (Riley) 4:28.77. 5, Kyle Irvin (Penn) 4:36.28. 6, Eric Hancock (Mish) 4:38.24. 7, Andrew Timmons (Adams) 4:39.41. 8, Andres Herbert (Wash) 4:43.35.

4 x 100 relay: 1, Clay (Anthony Taborn, Jordan Hunt, Tony Shead, Wesley Thomas) 43.48. 2, Penn 43.61. 3, Elkhart Central 43.84. 4, Riley 44.34. 5, Mishawaka 44.48. 6, Adams 45.21. 7, St. Joseph's 45.34. 8, Washington 46.28.

400: 1, Conner Sowders (Penn) 50.11. 2, Thomas Capers (Riley) 50.58. 3, Aaron Hensley (Mish) 51.88. 4, Christian Hill (Penn) 52.04. 5, Genoris Crawford (EC) 52.18. 6, Austen Taylor (SJ) 53.18. 7, Troy Bradley (Mish) 53.21. 8, Michael Bates (Wash) 53.27.

300 intermediate hurdles: 1, Timothy Deal (Penn) 38.95. 2, Jordan Hunt (Clay) 39.75. 3, Curlean Williams (Mish) 39.92. 4, Tyler Bradley (Mish) 40.35. 5, Colin Huff (Penn) 42.29. 6, Diante Swanson (Wash) 44.50. 7, Quinlan McWilliams (Adams) 44.82. 8, Sean O'Brien (SJ) 45.93.

800: 1, Joey Zielinski (SJ) 1:55.32. 2, Zachery Johnson (Penn) 1:57.82. 3, Steven Siade (Riley) 1:58.72. 4, Thomas Gales (Penn) 1:59.09. 5, Justin DuVall (Mish) 2:01.02. 6, Ryan Williams (Adams) 2:01.06. 7, Tommy Favorite (Adams) 2:02.46. 8, Eric Hancock (Mish) 2:05.29.

200: 1, Thomas Grant (Penn) 22.50. 2, Shaquille Vann (Adams) 23.03. 3, Joseph Weller (Penn) 23.10. 4, Thomas Capers (Riley) 23.13. 5, Wesley Thomas (Clay) 23.70. 6, Prince Gee (Adams) 24.07. 7, Brandon Turk (SJ) 25.13. No 8th place.

3200: 1, Miguel Lozano (Mishawaka) 9:32.12. 2, Connor Method (SJ) 9:35.10. 3, Jordan Annis (Mish) 9:39.64. 4, Josh O'Brien (SJ) 9:49.45. 5, Andrew Timmons (Adams) 9:51.78. 6, Paul Watts (Penn) 10:00.82. 7, Bruce Bragg (Riley) 10:09.67. 8, Jacob Timmons (Adams) 10:12.40.

4 x 400 relay: 1, Penn (Mark Richards, Tim Deal, Christian Hill, Conner Sowders) 3:22.23. 2, Mishawaka 3:27.17. 3, St. Joseph's 3:30.37. 4, Adams 3:31.27. 5, Elkhart Central 3:33.17. 6, Marian 3:34.71. 7, Riley 3:44.05.

High jump: 1, Dylan Kruis (EC) 6-2. 2, Mike Buchanan (Mish) 6-2. 3, Tony Shead (Clay) 6-1. 4, Treyton Harris (EC) 6-0. 5, Sam DeTrempe (SJ) 6-0. 6, Robert Lambert (Mish) 5-10. 7, Tie between Daigien Morgan (Wash) and Brian Otieno (Adams) 5-8.

Long jump: 1, Tony Shead (Clay) 21-7. 2, Curlean Williams (Mish) 21-3 ½. 3, Timothy Deal (Penn) 20-2. 4, Torreay Harris (Riley) 19-11 ½. 5, Tygerriaus Barnett (Penn) 19-9. 6, Shaquille Vann (Adams) 19-6 ½. 7, Larry Gates (EC) 19-5 ½. 8, Tre Olive (SJ) 18-11 ½.

Shot put: 1, Tony Thomas (Riley) 50-10. 2, Marcus Dozier (Riley) 49-5 ½. 3, Michael Snider (EC) 49-3. 4, Bobby Nicks (Penn) 49-1 ½. 5, Isaiah Cook (Penn) 45-7. 6, Erik Escobedo (Mish) 42-6. 7, Patrick McNamee (SJ) 42-6. 8, Lakeem Cook (EC) 42-1.

Discus: 1, Joe DeMaegd (SJ) 155-0. 2, Geoff Wilson (Riley) 141-4. 3, Samuel Daggy (Penn) 135-2. 4, Marcus Dozier (Riley) 132-9. 5, Seth Rassi (Penn) 130-10. 6, Michael Snider (EC) 130-4. 7, Pat Klusczinski (SJ) 130-0. 8, Shikar Carr (Clay) 29-6.

Pole vault: 1, Kyle Johnston (Penn) 15-6 (NIC RECORD). 2, Nicholas Edwards (EC) 12-0. 3, Quentin Cooling (Penn) 11-6. 4, Tanner Bradley (Mish) 11-0. 5, Aaron White (Adams) 11-0. 6, Branden Finnigan (Riley) 10-6. 7, Joseph Phillips (EC) 10-6. 8, Jacob Burnham (Mar) 9-6.

COACH of the YEAR: Brad Robertson (Penn)

ATHLETE of the MEET: Joey Zielinski (St. Joseph's)

GIRLS

Team scores: Mishawaka 136, Penn 121, Adams 108, St. Joseph's 79, Marian 56, Elkhart Central 51, Clay 30 ½, Riley 27 ½, Washington 14.

4 x 800 relay: 1, St. Joseph's (Michelle Potter, Elisa Revak, Maddy Kearney, Elizabeth Taylor) 9:43.74. 2, Penn 9:46.71. 3, Marian 9:59.72. 4, Elkhart Central 10:21.38. 5, Mishawaka 10:27.55. 6, Adams 10:47.00. 7, Riley 11:12.36.

100 hurdles: 1, Dezha Moore (Adams) 15.61. 2, Brenna Huff (Penn) 16.71. 3, Mikaila Chamblee (SJ) 16.84. 4, Brittany Payne (Mar) 16.88. 5, Alexys Harper (Mish) 17.04. 6, Kelcie Bailey (Penn) 17.14. 7, Abby Darr (Mish) 17.54. 8, Hannah Miers (EC) 18.28.

100: 1, Aaliyah McKinney (Adams) 12.45. 2, Chelsey Wakes (Mish) 12.85. 3, Michelle Adeniyi (Clay) 13.02. 4, Rachel Staud (SJ) 13.02. 5, Jametria Culbreath (EC) 13.35. 6, Ashley Locke (Adams) 13.48. 7, Quanita Taylor (Clay) 13.78. 8, Ashley Spence (Mish) 16.99.

1600: 1, Kristina Galat (Penn) 5:13.15. 2, Michelle Potter (SJ) 5:19.19. 3, Anna Rohrer (Mish) 5:22.46. 4, Jessica Balko (Mish) 5:22.49. 5, Darby Mountford (SJ) 5:34.80. 6, Micaela Lewis (Adams) 5:37.60. 7, Allyssa Marlow (Penn) 5:37.74. 8, Amanda Dibley (EC) 5:45.11.

4 x 100 relay: 1, Adams (Aaliyah McKinney, Chrishana Stoner, Ashley Locke, Georgia Williams) 49.00. 2, St. Joseph's 49.50. 3, Mishawaka 50.00. 4, Elkhart Central 50.87. 5, Penn 51.70. 6, Clay 52.53. 7, Washington 52.80. 8, Marian 54.20.

400: (Hand Times) 1, Ayiana Gains (Riley) 1:00.0. 2, Ahmanah Woods (Adams) 1:00.6. 3, Ayanna Moody (Mish) 1:01.6. 4, Brianna Jondle (Penn) 1:01.7. 5, Elisa Revak (SJ) 1:03.4. 6, Breaunna Jackson (Riley) 1:03.5. 7, Chrishana Stoner (Adams) 1:03.9. 8, Emily Quinlan (Penn) 1:04.8.

300 hurdles: 1, Mikaila Chamblee (SJ) 47.03. 2, Dezha Moore (Adams) 48.37. 3, Kelcie Bailey (Penn) 48.40. 4, Hannah Staples (Mish) 50.10. 5, Marcy Simpson (EC) 50.18. 6, Jenna Thomas (Adams) 51.00. 7, Brittany Payne (Mar) 52.52. 8, Shayna Berg (Penn) 53.22.

800: (Hand Times) 1, Shannon Hendricks (Mar) 2:20.2. 2, Amanda Farrough (Clay) 2:22.8. 3, Michelle Potter (SJ) 2:23.3. 4, Jessica Balko (Mish) 2:23.6. 5, Maggie Hartnagel (Mar) 2:25.9. 6, Kristen Johnson (Penn) 2:28.0. 7, Allison Zylstra (Mish) 2:28.7. 8, Kristin Neeley (Adams) 2:30.6.

200: 1, Aaliyah McKinney (Adams) 25.17. 2, Allison Garner (Wash) 26.34. 3, Georgia Williams (Adams) 26.77. 4, Chelsey Wakes (Mish) 26.94. 5, Cassidy Conn (SJ) 27.54. 6, Breaunna Jackson (Riley) 27.60. 7, Azariah Stahl (EC) 27.80. 8, Gabrielle Ravotto (Mar) 27.87.

3200: (Hand Times) 1, Kristina Galat (Penn) 11:28.3. 2, Lauren Pottschmidt (Penn) 11:29.6. 3, Anna Rohrer (Mish) 11:30.5. 4, Micaela Lewis (Adams) 12:00.2. 5, Darby Mountford (SJ) 12:10.3. 6, Amanda Dibley (EC) 12:10.4. 7, Camilla Holt (Mish) 12:23.6. 8, Melinda Pittman (Riley) 12:30.0.

4 x 400 relay: 1, Adams (Chrishana Stoner, Aaliyah McKinney, Dezha Moore, Ahmanah Woods) 4:00.83. 2, Riley 4:06.44. 3, Marian 4:08.37. 4, St. Joseph's 4:08.91. 5, Penn 4:11.88. 6, Mishawaka 4:12.18. 7, Clay 4:16.21. 8, Elkhart Central 4:22.42.

High jump: 1, Michelle Adeniyi (Clay) 5-0. 2, Abby Darr (Mish) 5-0. 3, Azariah Stahl (EC) 4-10. 4, Chelsey Wakes (Mish) 4-10. 5, Dezha Moore (Adams) 4-10. 6, Tie between Alexis Dodge (Penn) and Katie Hecklinski (SJ) 4-8. 8, Tie between Sherrie Brown (Riley) and Emily Sroda (Penn) 4-8.

Long jump: 1, Lindsey Grochowalski (Penn) 15-10. 2, Brittany Duszynski (Mar) 15-9. 3, Alexys Harper (Mish) 15-8. 4, Casidhe Vandall (Mish) 15-7. 5, Gabrielle Ravotto (Mar) 15-4 ½. 6, Chrishana Stoner (Adams) 15-4 ½. 7, Mikaila Chamblee (SJ) 15-1 ½. 8, Ashley Jerue (Adams) 14-8 ½.

Shot put: 1, Maria Tomlinson (Mish) 38-11 3/4. 2, Melanie Nellis (Penn) 37-9 ¾. 3, Maggie Reisdorf (Mish) 35-5 ½. 4, Rachel Boone (Penn) 35-1 ½. 5, Leticia Welch (Washington) 34-7 ½. 6, Jenai White (EC) 34-5. 7, Khyana Sanders (EC) 33-8 ½. 8, Taloni Reese (Adams) 32-6.

Discus: 1, Maggie Reisdorf (Mish) 112-8. 2, Maria Tomlinson (Mish) 109-10. 3, Tia Garnett (EC) 106-1. 4, Jenai White (EC) 104-2. 5, Krystle Crume (Penn) 99-11. 6, Jenna Thomas (Adams) 99-8. 7, Rachel Boone (Penn) 95-5. 8, Jordan Bueter (Mar) 93-10.

Pole vault: 1, Whitney Grace (Penn) 11-0. 2, Elizabeth Eversole (Mar) 10-0. 3, Kourtney Sappenfield (Penn) 9-6. 4, Francesca Spalding (Mish) 9-6. 5, Ashley Jerue (Adams) 9-0. 6, Casidhe Vandall (Mish) 8-6. 7, Holly Lehman (EC) 8-6. 8, Zoe Disori (EC) 8-6.

COACH of the YEAR: Chris Kowalewski (Mishawaka)

ATHLETE of the MEET: Aaliyah McKinney (Adams)

Officials: Mike Alspaugh, Ray Hedstrom


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 150714265 - wndu.com/a?a=150714265
Gray Television, Inc.