Mishawaka, Plymouth, NorthWood advance in Indiana girls hoops sectionals


The Indiana high school girls basketball sectionals continued Wednesday. Below are the scores and schedules for the rest of the week.

Class 4A

Sectional 2 at Hobart
Game 1: Crown Point 44, Portage 39
Game 2: LaPorte 65, Hobart 44
Game 3: Chesterton 55, Michigan City 41
Game 4: Merrillville 64, Valparaiso 41
Fri 7pm: Crown Point vs LaPorte
Fri 8:30: Chesterton vs Merrillville
Sat 8:30: Sectional Championship

Sectional 3 at South Bend Clay
Game 1: Penn 76, Riley 7
Game 2: Mishawaka 59, Washington 50
Game 3: Plymouth 37, Clay 28
Fri 6pm: South Bend Adams vs. Penn
Fri 7:30: Mishawaka vs Plymouth
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 4 at Northridge
Game 1: Warsaw 59, Memorial 24
Game 2: Concord 43, Elkhart Central 40
Fri 6pm: Northridge vs. Warsaw
Fri 7:30: Goshen vs. Concord
Sat 7pm: Sectional Championship

Class 3A

Sectional 18 at Hanover Central
Game 1: Knox 40, Wheeler 28
Game 2: Andrean 58, Calumet 15
Game 3: Hanover Central 57, New Prairie 44
Fri 7pm: Kankakee Valley vs. Knox
Fri 8:30: Andrean vs Hanover Central
Sat 8:30: Sectional Championship

Sectional 19 at Glenn
Tues 6pm: SB St. Joseph 62, Culver Academy 29
Tues 7:30: Rochester 59, Glenn 57
Fri 6pm: Jimtown vs. St. Joe
Fri 7:30: Mishawaka Marian vs. Rochester
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 21 at Northwood
Game 1: Whitko 49, West Noble 46 (OT)
Game 2: Tippy Valley 55, Fairfield 47
Game 3: NorthWood 58, Wawasee 38
Fri 6pm: Lakeland vs. Whitko
Fri 7:30: Tippy Valley vs NorthWood
Sat 7:30: Sectional Championship

Class 2A

Sectional 34 at Winamac
Game 1: Delphi 62, Rensselaer Central 46
Fri 6:30pm: North Newton vs. North Judson.
Fri 8pm: Winamac vs. Delphi
Sat 7:30pm: Sectional Champonship

Sectional 35 at Central Noble
Tues 6pm: Bremen 55, LaVille 36
Tues 7:30: Fremont 54, Central Noble 39
Fri 6pm: Westview vs. Bremen
Fri 7:30: Prairie Heights vs. Fremont
Sat 7pm: Sectional Championship

Class A

Sectional 50 at West Central
Game 1: North White 45, South Newton 30
Game 2: Caston 40, Pioneer 26
Fri 6pm: West Central vs. North White
Fri 7:30: Tri‐County vs. Caston
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 51 at Triton
Tues 6:30: Oregon‐Davis 73, South Central (Union Mills) 55
Tues 8pm: Triton 72, LaCrosse 28
Fri 6:30: Culver Community vs. Oregon-Davis
Fri 8pm: Argos vs. Triton
Sat 7pm: Sectional Championship


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 245299761 - wndu.com/a?a=245299761