Highlights and Scores from opening night of Indiana girls hoops sectionals

The Indiana high school girls basketball sectionals began Tuesday. Below are the scores and schedules for the rest of the week.

Class 4A

Sectional 2 at Hobart
Game 1: Crown Point 44, Portage 39
Game 2: LaPorte 65, Hobart 44
Wedn 7pm: Michigan City vs. Chesterton.
Wedn 8:30: Valparaiso vs. Merrillville.
Fri 7pm: Crown Point vs LaPorte
Fri 8:30: Wednesday winners
Sat 8:30: Sectional Championship

Sectional 3 at South Bend Clay
Game 1: Penn 76, Riley 7
Wedn 6pm: Mishawaka vs. South Bend Washington.
Wedn 7:30: Plymouth vs. South Bend Clay.
Fri 6pm: South Bend Adams vs. Penn
Fri 7:30: Wednesday Winners
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 4 at Northridge
Game 1: Warsaw 59, Memorial 24
Game 2: Concord 43, Elkhart Central 40
Fri 6pm: Northridge vs. Warsaw
Fri 7:30: Goshen vs. Concord
Sat 7pm: Sectional Championship

Class 3A

Sectional 18 at Hanover Central
Game 1: Knox 40, Wheeler 28
Wedn 7pm: Calumet vs. Andrean.
Wedn: 8:30: Hanover Central vs.New Prairie.
Fri 7pm: Kankakee Valley vs. Knox
Fri 8:30: Wednesday winners
Sat 8:30: Sectional Championship

Sectional 19 at Glenn
Tues 6pm: SB St. Joseph 62, Culver Academy 29
Tues 7:30: Rochester 59, Glenn 57
Fri 6pm: Jimtown vs. St. Joe
Fri 7:30: Mishawaka Marian vs. Rochester
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 21 at Northwood
Game 1: Whitko 49, West Noble 46 (OT)
Wedn 6pm: Fairfield vs. Tippecanoe Valley.
Wedn 7:30: Wawasee vs. NorthWood.
Fri 6pm: Lakeland vs. Whitko
Fri 7:30: Wednesday winners
Sat 7:30: Sectional Championship

Class 2A

Sectional 34 at Winamac
Game 1: Delphi 62, Rensselaer Central 46
Fri 6:30pm: North Newton vs. North Judson.
Fri 8pm: Winamac vs. Delphi
Sat 7:30pm: Sectional Champonship

Sectional 35 at Central Noble
Tues 6pm: Bremen 55, LaVille 36
Tues 7:30: Fremont 54, Central Noble 39
Fri 6pm: Westview vs. Bremen
Fri 7:30: Prairie Heights vs. Fremont
Sat 7pm: Sectional Championship

Class A

Sectional 50 at West Central
Game 1: North White 45, South Newton 30
Game 2: Caston 40, Pioneer 26
Fri 6pm: West Central vs. North White
Fri 7:30: Tri‐County vs. Caston
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 51 at Triton
Tues 6:30: Oregon‐Davis 73, South Central (Union Mills) 55
Tues 8pm: Triton 72, LaCrosse 28
Fri 6:30: Culver Community vs. Oregon-Davis
Fri 8pm: Argos vs. Triton
Sat 7pm: Sectional Championship


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 243253331 - wndu.com/a?a=243253331
Gray Television, Inc.