Highlights, scores and celebrations from Saturday's girls basketball sectional championships

More Video...

Here are the complete results for the girls basketball sectionals, plus matchups for next week's regionals. Click the video above for highlights from the sectional finals.

Class 4A

Sectional 2 at Hobart
Game 1: Crown Point 44, Portage 39
Game 2: LaPorte 65, Hobart 44
Game 3: Chesterton 55, Michigan City 41
Game 4: Merrillville 64, Valparaiso 41
Semi #1: LaPorte 72, Crown Point 41
Semi #2: Merrilville 64, Chesterton 47
Sectional Championship: Merrillville 56, LaPorte 49

Sectional 3 at South Bend Clay
Game 1: Penn 76, Riley 7
Game 2: Mishawaka 59, Washington 50
Game 3: Plymouth 37, Clay 28
Semi #1: Penn 65, South Bend Adams 25
Semi #2: Mishawaka 59, Plymouth 45
Sectional Championship: Penn 49, Mishawaka 37

Sectional 4 at Northridge
Game 1: Warsaw 59, Memorial 24
Game 2: Concord 43, Elkhart Central 40
Semi #1: Northridge 42, Warsaw 41
Semi #2: Goshen 49, Concord 41
Sectional Championship: Northridge 53, Goshen 37

4A Regionals at Penn
Sat Feb 22 10:30am: Merrillville vs Penn
Sat Feb 22 12:30pm: Gary West Side vs Northridge
Sat Feb 22 8:30pm: Winners battle in Regional Final

Class 3A

Sectional 18 at Hanover Central
Game 1: Knox 40, Wheeler 28
Game 2: Andrean 58, Calumet 15
Game 3: Hanover Central 57, New Prairie 44
Semi #1: Kankakee Valley 71, Knox 54
Semi #2: Andrean 57, Hanover Central 53
Sectional Championship: Kankakee Valley 71, Andrean 58

Sectional 19 at Glenn
Tues 6pm: SB St. Joseph 62, Culver Academy 29
Tues 7:30: Rochester 59, Glenn 57
Semi #1: Jimtown 26, St. Joe 43
Semi #2: Rochester 53, Mishawaka Marian 41
Sectional Championship: S.B. St. Joe 59, Rochester 48

3A Regionals at Rochester
Sat Feb 22 10:30am: Kankakee Valley vs Griffith
Sat Feb 22 12:30pm: SB St. Joe vs Western
Sat Feb 22 8:00pm: Winners battle in Regional Final

Sectional 21 at Northwood
Game 1: Whitko 49, West Noble 46 (OT)
Game 2: Tippy Valley 55, Fairfield 47
Game 3: NorthWood 58, Wawasee 38
Semi #1: Lakeland 45, Whitko 60
Semi #2: NorthWood 84, Tippecanoe Valley 61
Sectional Championship: NorthWood 56, Whitko 47

3A Regionals at Bellmont
Sat Feb 22 10am: Garrett vs Muncie Central
Sat Feb 22 Noon: Norwell vs NorthWood
Sat Feb 22 8:00pm: Winners battle in Regional Final

Class 2A

Sectional 34 at Winamac
Game 1: Delphi 62, Rensselaer Central 46
Semi #1: North Judson 54, North Newton 26
Semi #2: Winamac 56, Delphi 37
Sectional Champonship: 57, North Judson 47

Sectional 35 at Central Noble
Tues 6pm: Bremen 55, LaVille 36
Tues 7:30: Fremont 54, Central Noble 39
Semi #1: Westview 63, Bremen 45
Semi #2: Prairie Heights 60, Fremont 51
Sectional Championship: Westview 75, Prairie Heights 55

2A Regionals at Rensselaer Central
Sat Feb 22 10am: Winamac vsWestview
Sat Feb 22 Noon: FW Canterbury vs Hammond Bishop Noll
Sat Feb 22 7:30pm: Winners battle in Regional Final

Class A

Sectional 50 at West Central
Game 1: North White 45, South Newton 30
Game 2: Caston 40, Pioneer 26
Semi #1: West Central 44, North White 20
Semi #2: Caston 33, Tri‐County 31
Sectional Championship: West Central 36, Caston 21

Sectional 51 at Triton
Tues 6:30: Oregon‐Davis 73, South Central (Union Mills) 55
Tues 8pm: Triton 72, LaCrosse 28
Semi #1: Oregon-Davis 67, Culver Community 41
Semi #2: Triton 70, Argos 54
Sectional Championship: Oregon-Davis 62, Triton 40

1A Regionals at Caston
Sat Feb 22 10:30am: West Central vs Hamilton
Sat Feb 22 12:30pm: Morgan Township vs Oregon-Davis
Sat Feb 22 8:00pm: Winners battle in Regional Final


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 245719191 - wndu.com/a?a=245719191