Highlights and Scores from Indiana HS Boys Sectionals

More Video...

The Indiana boys basketball sectionals continued Wednesday. Here are the results along with the schedule for the rest of the week.

Class 4A

Sectional 2 at Valparaiso
Game 1: Portage 64, Hobart 57
Game 2: Michigan City 83, Crown Point 72
Game 3: Chesterton 45, Valparaiso 37
Game 4: LaPorte 62, Merrillville
Fri 7pm: Portage vs. Michigan City
Fri 8:30: Chesterton vs. LaPorte
Sat 8pm: Sectional Championship

Sectional 3 at South Bend Washington
Game 1: Penn 68, Adams 53
Game 2: South Bend Riley 76, South Bend Clay 60
Game 3: Plymouth 53, Mishawaka 34
Fri 6pm: South Bend Washington vs. Penn
Fri 7:30pm: Riley vs. Plymouth
Sat 7:30pm: Sectional Championship

Sectional 4 at North Side Gym
Game 1: Concord 70, Elkhart Memorial 53
Game 2: Goshen 46, Warsaw 45
Fri 6pm: Northridge vs. Concord
Fri 7:30 p.m.: Elkhart Central vs. Goshen
Sat 7:30 p.m.: Sectional Championship

Class 3A

Sectional 18 at Kankakee Valley
Game 1: New Prairie 58, Wheeler 34
Game 2: Andrean 43, Kankakee Valley 39
Game 3: Knox 53, Hanover Central 47
Fri 6pm: Calumet vs. New Prairie
Fri 7:30: Andrean vs. Knox
Sat 7pm: Sectional Championship

Sectional 19 at Jimtown
Game 1: Marian 58, Jimtown 54
Game 2: SB St. Joe 70, Glenn 64
Fri 6pm: Culver Academies vs. Marian
Fri 7:30: Rochester vs. St. Joseph
Sat 7:30: Sectional Championship

Sectional 21 at Wawasee
Game 1: West Noble 63, Whitko 30
Game 2: Tippecanoe Valley 46, Wawasee 44
Game 3: NorthWood 71, Lakeland 45
Fri 6pm: Fairfield vs. West Noble
Fri 7:30: Tippecanoe Valley vs. NorthWood
Sat 7:30: Sectional Championship

Class 2A

Sectional 34 at Rensselaer Central
Game 1: Rensselaer Central 40, Delphi 29
Fri 6pm: North Judson vs. North Newton
Fri 7:30: Winamac vs. Rensselaer Central
Sat 7pm: Sectional Championship

Sectional 35 at Westview
Game 1: Fremont 72, Prairie Heights 65
Game 2: Westview 66. Central Noble35
Fri 6pm: Bremen vs. Fremont
Fri 7:30pm: LaVille vs. Westview
Sat 7pm: Sectional Championship

Class A

Sectional 50 at Caston
Game 1: North White 55, South Newton 48
Game 2: Tri-County 37, West Central 26
Fri 6:30: Pioneer vs. North White
Fri 8pm: Caston vs. Tri-County
Sat 8:30: Sectional Championship

Sectional 51 at Culver Community
Game 1: Culver Community 64, LaCrosse 31
Game 2: South Central 31, Oregon‐Davis 29
Fri 6:30: Triton vs. Culver Community
Fri 8pm: Argos vs. South Central
Sat 7pm: Sectional Championship

Sectional 52 at Hamilton
Game 1: Lakewood Park Christian 63, Lakeland Christian Academy 39
Game 2: Fort Wayne Blackhawk Christian 78, Howe 27
Game 3: Elkhart Christian 67, Bethany christian 32
Fri 6pm: Hamilton vs. Lakewood Park Christian
Fri 7:30: Fort Wayne Blackhawk Christian vs. Elkhart Christian
Sat 7:30: Sectional Championship


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 246791841 - wndu.com/a?a=246791841