Indiana Girls Basketball Sectional Draws

The Girls basketball Sectional Playoffs begin on Tuesday February 5th and end with the sectional championship on Saturday February 9th.

Here are the Draws:

ALL TIMES EASTERN

CLASS 4A SECTIONAL 3 @ PENN
Tue 6pm: Washington vs Riley
Tue 7:30: Clay vs Mishawaka
Fri 6pm: Penn vs Washington/Riley
Fri 7:30: Adams vs Clay/Mishawaka
Sat 7:30: Sectional Championshp

CLASS 4A SECTIONAL 4 @ CONCORD
Tue 6pm: Memorial vs Warsaw
Tue 7:30: Goshen vs Central
Fri 6pm: Concord vs Memorial/Warsaw
Fri 7:30: Northridge vs Goshen/Central
Sat 7pm: Sectional Championship

CLASS 3A SECTIONAL 18 @ Hanover Central
Tue 7pm: Andrean vs Hanover Central
Tue 8:30pm: Kanakakee Valley vs Rensselaer Central
Fri 7pm: Knox vs Andrean/Hanover Central
Fri 8:30: Calumet vs Kankakee Valley/Rensselaer Central
Sat 8pm: Sectional Championship

CLASS 3A SECTIONAL 19 @ New Prairie
Tue 7pm: New Prairie vs Culver Academy
Wed 6pm: St. Joe vs Glenn
Wed 7:30: Jimtown vs Plymouth
Fri 6pm: Marian vs New Prairie/Culver Academy
Fri 7:30: Wednesday winners
Sat 7:30: Sectional Championship

CLASS 3A SECTIONAL 22 @ NORTHWOOD
Tue 6pm: NorthWood at Wawasee
Tue 7:30: West Noble vs Tippy Valley
Fri 6pm: Fairfield vs NorthWood/Wawasee
Fri 7:30: Lakeland vs West Noble/Tippy Valley
Sat 7:30: Sectional Championship

CLASS 2A SECTIONAL 34 @ HEBRON
Tue 6:30: Hebron vs Winamac
Tue 8pm: Rochester vs North Newton
Fri 6:30: Boone Grove vs Hebron/Winamac
Fri 8pm: North Judson vs Rochester/Newton
Sat 7pm: Sectional Championship

CLASS 2A SECTIONAL 35 @ CENTRAL NOBLE
Tue 6pm: Bremen vs Prairie Heights
Tue 7:30: Westview vs Central Noble
Fri 6pm: LaVille vs Bremen/Prairie Heights
Fri 7:30: Fremont vs Westview/Central Noble
Sat 7pm: Sectional Championship

CLASS A SECTIONAL 51 @ OREGON-DAVIS
Tue 6:30: South Central vs Culver Community
Wed 6:30: Westville vs Oregon-Davis
Wed 8pm: Argos vs Marquette Catholic
Fri 6:30: Triton vs South Central/Culver Community
Fri 8pm: Westville/Oregon-Davis vs Argos/Marquette Catholic
Sat 7pm: Sectional Championship

CLASS A SECTIONAL 52 @ FORT WAYNE CANTERBURY
Tue 6pm: Lakeland Christian vs Hamilton
Tue 7:30: Bethan Christian vs Howe
Wed 6pm: Elkhart Christan vs Lakewood Park
Wed 7:30: FW Blackhawk vs FW Canterbury
Fri 6pm: Tuesday Winners
Friday 7:30: Wednesday Winners
Saturday: Sectional Championship


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 188607421