Complete NIC Track and Field Conference Meet Results


BOYS

Team scores: Penn 138, Mishawaka 109, Adams 105, Elkhart Central 88, Riley 73, Clay 45, Marian 28, Washington 20, St. Joseph 16.

4 x 800 relay: 1, Mishawaka (James Alexander, Jordan Annis, Austin Ganger, Aaron Hensley) 8:16.37. 2, Elkhart Central 8:18.30. 3, Penn 8:28.78. 4, St. Joseph 8:45.96. 5, Marian 9:04.91. 6, Riley 9:08.55. 7, Adams 9:15.02.

110 high hurdles: 1, Jordan Hunt (Clay) 15.03. 2, Troy Bradley (Mishawaka) 15.84. 3, Danny Grose (Clay) 16.31. 4, Brian Otieno (Adams) 16.86. 5, Daniel Tshimanga (Adams) 16.94. 6, Max Weaver (Penn) 17.23. 7, Matt Coleman (Marian) 17.63. 8, David Carlos (Mishawaka) 17.65.

100: 1, Tommy Grant (Penn) 10.98. 2, Shaq Vann (Adams) 11.28. 3, Larry Gates (Elkhart Central) 11.29. 4, Prince Gee (Adams) 11.36. 5, Deon Witherspoon (Washington) 11.53. 6, Zach Oakley (Penn) 11.58. 7, Wesley Thomas (Clay) 11.76. 8, Kylan McCullough (Mishawaka) 11.83.

1600: 1, Andy Timmons (Adams) 4:22.38. 2, Jake Timmons (Adams) 4:26.45. 3, Bruce Bragg (Riley) 4:29.39. 4, Austin Ganger (Mishawaka) 4:29.57. 5, Jordan Annis (Mishawaka) 4:29.86. 6, Andres Herbert (Mishawaka) 4:32.64. 7, Kyle Irvin (Penn) 4:38.87. 8, Nathan Munet (Elkhart Central) 4:45.21.

4 x 100 relay: 1, Penn (Blake Beehler, Greg Higgins, Tim Deal, Tommy Grant) 42.17 (MEET RECORD. Previous record 42.77 by South Bend LaSalle, 2000). 2, Adams 43.62. 3, Elkhart Central 44.07. 4, Mishawaka 44.59. 5, Clay 44.60. 6, Washington 44.74. 7, Riley 45.54. 8, St. Joseph 47.68.

400: 1, Conner Sowders (Penn) 49.10 (MEET RECORD. Previous record 49.52 by Leroy Dixon, 2002). 2, Thomas Capers (Riley) 49.21. 3, Prince Gee (Adams) 50.22. 4, Elliott Miller (Elkhart Central) 51.51. 5, Genoris Crawford (Elkhart Central) 51.59. 6, Cameron Thomas (Mishawaka) 51.64. 7, Max Otiato (St. Joseph) 52.65. 8, Christian Hill (Penn) 52.88.

300 intermediate hurdles: 1, Tim Deal (Penn) 38.86. 2, Jordan Hunt (Clay) 40.32. 3, Troy Bradley (Mishawaka) 41.10. 4, Danny Grose (Clay) 42.82. 5, Daniel Tshimanga (Adams) 43.35. 6, David Carlos (Mishawaka) 43.71. 7, Max Weaver (Penn) 43.72. 8, James Powers (Riley) 44.54.

800: 1, Thomas Gales (Penn) 1:58.34. 2, Jordan Annis (Mishawaka) 1:59.01. 3, Andy Timmons (Adams) 1:59.11. 4, Steven Siade (Riley) 1:59.56. 5, Jon Koellner (Penn) 2:02.91. 6, Angelo Multari (Mishawaka) 2:04.45. 7, Alex Leisring (Riley) 2:05.91. 8, Chet Samuels (Elkhart Central) 2:05.93.

200: 1, Tommy Grant (Penn) 21.93. 2, Thomas Capers (Riley) 22.41. 3, Shaq Vann (Adams) 22.43. 4, Larry Gates (Elkhart Central) 22.66. 5, Deon Witherspoon (Washington) 23.23. 6, Greg Higgins (Penn) 23.44. 7, Thadeous Phillips (Riley) 23.74. 8, Edwin Ceniceros (Elkhart Central) 23.81.

3200: 1, Jake Timmons (Adams) 9:43.06. 2, Austin Ganger (Mishawaka) 9:43.36. 3, Billy Holbert (Penn) 9:50.67. 4, Andy Timmons (Adams) 9:54.61. 5, Dylan Dominello (St. Joseph) 9:54.91. 6, Travis Kulczar (Riley) 9:55.83. 7, Andres Herbert (Washington) 10:02.23. 8, Jacob Turner (St. Joseph) 10:04.43.

4 x 400 relay: 1, Penn (Christian Wittendorf, Zach Oakley, Conner Sowders, Tim Deal) 3:21.79. 2, Elkhart Central 3:29.35. 3, Clay 3:30.46. 4, Mishawaka 3:32.85. 5, Adams 3:33.38. 6, St. Joseph 3:36.62. 7, Marian 3:40.26.

High jump: 1, Robert Lambert (Mishawaka) 6-1. 2, Dylan Kruis (Elkhart Central) 6-0. 3, Treyton Harris (Elkhart Central) 6-0. 4, Devin Cannady (Marian) 5-10. 5, Yoshua Reed (Riley) 5-10. 6, Gilbert Williams (Clay) 5-10. 7, Trey Burns (Penn) 5-8. 8, Lubasi Kekelwa (Riley) 5-6.

Long jump: 1, Tim Deal (Penn) 22-1. 2, Preston Maxfield (Mishawaka) 21-2. 3, Larry Gates (Elkhart Central) 21-1. 4, Torreay Harris (Riley) 21-0. 5, Troy Bradley (Mishawaka) 20-9. 6, Treyton Harris (Elkhart Central) 20-8. 7, Shaq Vann (Adams) 20-8. 8, Davendrick Hall (Clay) 19-2.

Shot put: 1, Isaiah Cook (Penn) 47-8. 2, Dominique Avila (Riley) 46-10. 3, Erik Escobedo (Mishawaka) 45-9. 4, Kirk Barron (Marian) 44-4 ½. 5, Tony Fair (Washington) 43-5. 6, Lakeem Cook (Elkhart Central) 43-1. 7, Geoff Wilson (Riley) 42-4. 8, Tre Newhouse (Adams) 41-7 ½.

Discus: 1, Geoff Wilson (Riley) 145-9. 2, Austin Coons (Adams) 138-6. 3, Seth Rassi (Penn) 135-1. 4, Erik Escobedo (Mishawaka) 133-8. 5, Sam Daggy (Penn) 130-1. 6, Alex Buitendorp (Elkhart Central) 129-5. 7, Travis Barnes (Elkhart Central) 126-10. 8, D’Lan Mose (Adams) 122-10.

Pole vault: 1, Jake Burnham (Marian) 13-6. 2, Joe Phillips (Elkhart Central) 13-0. 3, James Alexander (Mishawaka) 12-6. 4, Peter Loughran (Penn) 12-6. 5, George Gavin (Elkhart Central) 11-6. 6, Chitanya Ejner (Riley) 11-0. 7, Arron White (Adams) 11-0. 8, Quentin Cooling (Penn) 11-0.

MVP: Tim Deal (Penn)

Coach of the Year: Brad Robertson (Penn)

GIRLS

Team scores: Mishawaka 129 ½, Penn 125, Elkhart Central 112, Clay 75, Adams 55, Marian 49, St. Joseph 48, Riley 25, Washington 4 ½.

4 x 800 relay: 1, Marian (Megan Duvall, Margaret Hartnagel, Shannon Hendricks, Jenny Waltman) 10:02.08. 2, St. Joseph 10:13.36. 3, Mishawaka 10:24.37. 4, Penn 10:28.98. 5, Elkhart Central 10:53.44. 6, Adams 11:16.15. 7, Washington 12:05.41.

100 hurdles: 1, Alexys Harper (Mishawaka) 16.25. 2, Brenna Huff (Penn) 16.50. 3, Aleyiah Williams (Elkhart Central) 16.58. 4, Jenna Thomas (Adams) 16.62. 5, Emily Han (St. Joseph) 17.57. 6, Marcy Simpson (Elkhart Central) 18.20. 7, Emily Lindzy (St. Joseph) 18.40. 8, Hannah Staples (Mishawaka) 18.49.

100: 1, Michelle Adeniyi (Clay) 12.80. 2, Ashley Spence (Mishawaka) 12.97. 3, Chelsey Wakes (Mishawaka) 12.99. 4, Jametria Culbreath (Elkhart Central) 13.15. 5, Hailey Lampos (Penn) 13.32. 6, Quanita Taylor (Clay) 13.50. 7, Mary Smith (Adams) 13.54. 8, Kaleigh Feldkamp (St. Joseph) 13.69.

1600: 1, Amanda Farrough (Clay) 5:04.89. 2, Kacie O’Neal (Riley) 5:24.23. 3, Lauren Pottschmidt (Penn) 5:30.27. 4, Kate Vasile (St. Joseph) 5:31.70. 5, Amanda Dibley (Elkhart Central) 5:33.33. 6, Michaela Lewis (Adams) 5:35.95. 7, Toria Sullivan (Clay) 5:44.10. 8, Molly Clark (St. Joseph) 5:48.22.

4 x 100 relay: 1, Mishawaka (Hannah Roth, Alexys Harper, Ashley Spence, Chelsey Wakes) 48.96. 2, Elkhart Central 50.09. 3, Adams 50.10. 4, St. Joseph 50.19. 5, Penn 50.78. 6, Riley 53.63. 7, Clay 54.63. 8, Marian 55.53.

400: 1, Ahmanah Woods (Adams) 59.56. 2, Gabi Yoder (Elkhart Central) 59.83. 3, Margaret Hartnagel (Marian) 1:01.48. 4, Amani Hardrict (Penn) 1:01.85. 5, Madisen Kujawski (Penn) 1:02.20. 6, Morgan Markel (Elkhart Central) 1:03.30. 7, Alexis Jackey (Mishawaka) 1:03.33. 8, Erin Kearney (St. Joseph) 1:03.65.

300 hurdles: 1, Ashley Spence (Mishawaka) 46.13. 2, Kelcie Bailey (Penn) 48.67. 3, Alexys Harper (Mishawaka) 48.70. 4, Marcy Simpson (Elkhart Central) 48.95. 5, Taylor Pooley (Marian) 49.64. 6, Jenna Thomas (Adams) 50.72. 7, Aleyiah Williams (Elkhart Central) 50.99. 8, Kathryn Wiederrecht (Adams) 53.22.

800: 1, Amanda Farrough (Clay) 2:20.70. 2, Kacie O’Neal (Riley) 2:22.63. 3, Alyssa Marlow (Penn) 2:27.82. 4, Jennifer Waltman (Marian) 2:31.78. 5, Jessica Duvall (Mishawaka) 2:32.71. 6, Emily Gouker (Penn) 2:33.80. 7, Hanna Coppens (Mishawaka) 2:33.91. 8, Emily Anderson (St. Joseph) 2:34.06.

200: 1, Michelle Adeniyi (Clay) 25.95. 2, Sam Kambol (St. Joseph) 26.55. 3, Mikaylah Woods (Penn) 27.23. 4, Chelsey Wakes (Mishawaka) 27.25. 5, Jametria Culbreath (Elkhart Central) 27.72. 6, Hannah Roth (Mishawaka) 27.73. 7, Gabi Yoder (Elkhart Central) 27.90. 8, Quanita Taylor (Clay) 28.03.

3200: 1, Anna Rohrer (Mishawaka) 10:58.99 (MEET RECORD. Previous record 11:06.69 by Melissa Griffey, Elkhart Memorial, 1995). 2, Amanda Farrough (Clay) 11:25.50. 3, Lauren Pottschmidt (Penn) 11:58.04. 4, Amanda Dibley (Elkhart Central) 12:04.94. 5, Michaela Lewis (Adams) 12:05.51. 6, Toria Sullivan (Clay) 12:09.69. 7, Holly Wolfe (Mishawaka) 12:11.38. 8, Elizabeth Taylor (St. Joseph) 12:20.07.

4 x 400 relay: 1, Mishawaka (Alexis Jackey, Jessica Duvall, Hannah Staples, Ashley Spence) 4:12.10. 2, Adams 4:15.13. 3, St. Joseph 4:15.54. 4, Penn 4:15.95. 5, Elkhart Central 4:16.94. 6, Marian 4:19.29. 7, Clay 4:25.16. 8, Riley 4:25.75.

High jump: 1, Michelle Adeniyi (Clay) 5-6 (MEET RECORD. Previous record 5-5 by Ali Beaudway, Penn, 2007). 2, Azariah Stahl (Elkhart Central) 5-1. 3, Madelyn Hendershot (Penn) 5-0. 4, Chelsey Wakes (Mishawaka) 5-0. 5, Donya McKinney (Elkhart Central) 4-10. 6, Tie between Tori Bush (Washington) and Carlee Roth (Mishawaka) 4-8. 8, Alexis Dodge (Penn) 4-8.

Long jump: 1, Mikaylah Woods (Penn) 17-0. 2, Alexys Harper (Mishawaka) 17-0. 3, Jametria Culbreath (Elkhart Central) 15-9. 4, Dinuka Cooray (Marian) 15-9. 5, Hannah Staples (Mishawaka) 15-7. 6, Brittany Duszynski (Marian) 15-6. 7, Shelby Heckaman (Riley) 15-5. 8, Sam Kambol (St. Joseph) 14-11.

Shot put: 1, Melanie Nellis (Penn) 37-10. 2, Tangi Moala (Penn) 37-9. 3, Jenai White (Elkhart Central) 35-11. 4, Khyana Sanders (Elkhart Central) 35-10. 5, Kiara Garrus (Clay) 34-7. 6, Margaret Reisdorf (Mishawaka) 33-9 ½. 7, Caitlin Snyder (Riley) 33-5. 8, Taloni Reese (Adams) 33-2.

Discus: 1, Margaret Reisdorf (Mishawaka) 111-1. 2, Jenai White (Elkhart Central) 109-11. 3, Melanie Nellis (Penn) 108-7. 4, Tia Garrett (Elkhart Central) 107-7. 5, Jenna Thomas (Adams) 105-3. 6, Tangi Moala (Penn) 101-7. 7, Kalee Hampton (Mishawaka) 99-0. 8, Caitlin Snyder (Riley) 93-2.

Pole vault: 1, Elizabeth Eversole (Marian) 10-6. 2, Kourtney Sappenfield (Penn) 10-0. 3, Holly Lehman (Elkhart Central) 10-0. 4, Ashley Jerue (Adams) 9-0. 5, Becca Carpenter (St. Joseph) 9-0. 6, Kelly McNarney (Penn) 8-6. 7, Margaret Berta (Marian) 8-6. 8, Maddie Vaught (Elkhart Central) 7-6.

MVP: Michelle Adeniyi (Clay)

Coach of the Year: Chris Kowalewski (Mishawaka)

IHSAA Officials: Mike Alspaugh, Ray Hedstrom


WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 206540671