Results from the Indiana Boys Basketball Sectional Semifinals

Here are the results from the Indiana boys sectional playoffs with the matchups for the upcoming sectional finals.

Class 4A

Sectional 2 at Valparaiso
Game 1: Portage 64, Hobart 57
Game 2: Michigan City 83, Crown Point 72
Game 3: Chesterton 45, Valparaiso 37
Game 4: LaPorte 62, Merrillville
Semi #1: Michigan City 64, Portage 49
Semi #2: LaPorte 61, Chesterton 58
Sat 8pm: Sectional Championship: Michigan City vs LaPorte

Sectional 3 at South Bend Washington
Game 1: Penn 68, Adams 53
Game 2: South Bend Riley 76, South Bend Clay 60
Game 3: Plymouth 53, Mishawaka 34
Semi #1: Penn 71, Washington 67 (OT)
Semi #2: Riley 51, Plymouth 46
Mon 7pm: Penn vs Riley

Sectional 4 at North Side Gym
Game 1: Concord 70, Elkhart Memorial 53
Game 2: Goshen 46, Warsaw 45
Semi #1: Concord 67, Northridge 62
Semi #2: Goshen 61, Central 55
Sat 7:30 p.m.: Sectional Championship: Concord vs Goshen

Class 3A

Sectional 18 at Kankakee Valley
Game 1: New Prairie 58, Wheeler 34
Game 2: Andrean 43, Kankakee Valley 39
Game 3: Knox 53, Hanover Central 47
Semi #1: New Prairie 66, Calumet 57
Semi #2 Andrean 69, Knox 46
Sat 7pm: Sectional Championship: New Prairie vs Andrean

Sectional 19 at Jimtown
Game 1: Marian 58, Jimtown 54
Game 2: SB St. Joe 70, Glenn 64
Semi #1: Marian 58, Culver Academy 53
Semi #2: St. Joseph 88, Rochester 47
Sat 7:30: Sectional Championship: Marian vs St. Joe

Sectional 21 at Wawasee
Game 1: West Noble 63, Whitko 30
Game 2: Tippecanoe Valley 46, Wawasee 44
Game 3: NorthWood 71, Lakeland 45
Semi #1: West Noble 70, Fairfield 46
Semi #2: NorthWood 59, Tippy Valley 55
Sat 7:30: Sectional Championship: West Noble vs NorthWood

Class 2A

Sectional 34 at Rensselaer Central
Game 1: Rensselaer Central 40, Delphi 29
Semi #1: North Judson 65, North Newton 56
Semi #2: Winamac 47, Rensselaer Central 40
Sat 7pm: Sectional Championship: North Judson vs Winamac

Sectional 35 at Westview
Game 1: Fremont 72, Prairie Heights 65
Game 2: Westview 66. Central Noble35
Semi #1: Bremen 45, Fremont 40
Semi #2: Westview 57, LaVille 51
Sat 7pm: Sectional Championship: Bremen vs Westview

Class A

Sectional 50 at Caston
Game 1: North White 55, South Newton 48
Game 2: Tri-County 37, West Central 26
Semi #1: North White 50, Pioneer 39
Semi #2: Tri-County 53, Caston 42
Sat 8:30: Sectional Championship: Tri-County vs North White

Sectional 51 at Culver Community
Game 1: Culver Community 64, LaCrosse 31
Game 2: South Central 31, Oregon‐Davis 29
Semi #1: Culver Community 61, Triton 51
Semi #2: Argos 75, South Central 51
Sat 7pm: Sectional Championship: Culver vs Argos

Sectional 52 at Hamilton
Game 1: Lakewood Park Christian 63, Lakeland Christian Academy 39
Game 2: Fort Wayne Blackhawk Christian 78, Howe 27
Game 3: Elkhart Christian 67, Bethany christian 32
Semi #1: Lakewood Park Christian 64, Hamilton 43
Semi #2: Fort Wayne Blackhawk 66, Elkhart Christian 63 (2 OT)
Sat 7:30: Sectional Championship: Lakewood Park vs FW Blackhawk


WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 248939951 - wndu.com/a?a=248939951