Marian's Jackson named 1st team All-State; Triton's Yeo on 3rd team

By: Newscenter 16 staff Email
By: Newscenter 16 staff Email

The Associated Press announced Tuesday its all-state boys high school basketball team. Several local players were honored.

First-team, All State: Demetrius Jackson, 6-1, Sr., Mishawaka Marian

Third-team, All State: Clay Yeo, 6-5, Sr., Triton

High Honorable Mention: Franko House, Concord; Markese McGuire, Elkhart Memorial; Austin Torres, Penn

Honorable Mention: Jared Bloom, Warsaw; Brock Cosey, South Bend Riley

See below for a full list of honored players.

FIRST TEAM
Zak Irvin, 6-8, Sr., Hamilton Southeastern
Trevon Blueitt, 6-5, Jr., Indianapolis Park Tudor
Trey Lyles, 6-8, Jr., Indianapolis Arsenal Tech
Michael Volovic, 5-9, Sr., Carmel
Demetrius Jackson, 6-1, Sr., Mishawaka Marian

SECOND TEAM
Ja'Quan Lyle, 6-5, Jr., Evansville Bosse
Mike Crawford, 6-5, Sr., Tipton
Bryson Scott, 6-0, Sr., Fort Wayne Northrop
James Blackmon, Jr., 6-2, Jr., Fort Wayne Luers
Darryl Baker, 6-2, Sr., Jeffersonville

THIRD TEAM
Collin Hartman, 6-6, Sr., Indianapolis Cathedral
Bryant McIntosh, 6-3, Jr., Greensburg
Blake Simmons, 6-5, Sr., Castle
V.J. Beachem, 6-6, Sr., New Haven
Clay Yeo, 6-5, Sr., Triton

HIGH HONORABLE MENTION
Jaylon Brown, Fishers; Jalen Coleman, Indianapolis Cathedral; James Crowley, Carmel; Nick Davidson, Andrean; Devin Davis, Indianapolis Warren Central; Davon Dillard, Bowman Academy; Ernie Duncan, Evansville Harrison; Hyron Edwards, East Chicago Central; J.C. Faubion, Indianapolis Lutheran; Dess Fougerousse, Linton-Stockton; Eron Gordon, Indianapolis North Central; Franko House, Concord; B.J. Jenkins, Merrillville; Anthony Johnson, Indianapolis Decatur Central; Austin Karazsia, Linton; Aaron Korn, Frankton; Darius Latham, Indianapolis North Central; Lane Mahurin, Rockville; D.J. McCall, Fort Wayne Concordia; Markese McGuire, Elkhart Memorial; Zach McRoberts, Carmel; Michael Morris, New Palestine; Antonio Penny, Logansport; Tayler Persons, Kokomo; Jordan Pickett, Indianapolis Pike; Michael Schlotman, Munster; Brenton Scott, Fort Wayne Northrop; LaBradford Sebree, Kokomo; Sean Sellers, Greensburg; Basil Smotherman, Jr., Indianapolis Lawrence North; Thomas Starks, Fort Wayne Concordia; Austin Torres, Penn; Zavier Turner, Indianapolis Pike; Conner Wittmer, Loogootee.

HONORABLE MENTION
Ian Asher, Danville; Jalen Bender, Evansville Central; Steven Bennett, New Castle; Calvin Blank, Terre Haute North; Jared Bloom, Warsaw; Trey Boyd, Anderson; Caleb Brannon, Lebanon; Anfernee Brown, East Chicago Central; Blake Cesinger, Clay City; Jaylen Chambers, Evansville North; Kegan Comer, Jay County; Austin Compton, Frankton; Brandon Cook, Cannelton; Charles Cooper, Gary Wallace; Brock Cosey, South Bend Riley; Nick Crays, North Daviess; Brodie Crowe, Shakamak; Andrew Dakich, Zionsville; Alex Etherington, Hamilton Heights; Perry Fairrow, Evansville Bosse; Nick Gamble, Homestead; Brogan Gary, Pendleton Heights; Sawyer Glick, Columbus North; Tori Jackson, Columbus North; Taishaun Johnson, Indianapolis Pike, Tyler Jones, Sheridan; Justin King, Bowman Academy; Carlos Knox, Indianapolis Ritter; Ajay Lawton, Westfield; Jalen McCoy, Borden; Brett McCory, Brownstown Central; Brock McFarland, Jay County; John Mosser, Valparaiso; Cole Murray, Delphi; Jermaine Parrish, New Albany; Antonio Pipkin, Bowman Academy; Mack Rathbun, Muncie Burris; Korey Ryan, New Castle; Troy Spears, Martinsville; Justus Stanback, West Lafayette; Jeffrey Turner, Terre Haute South; Stephen Turner, Mount Vernon (Hancock); Gary Ulrich, Rockville; Trent VanHorn, Fort Wayne Canterbury; Josh VanMeter, Norwell; Addison Wagler, Barr-Reeve; Tyler Walsh, Evansville Mater Dei; Ryan Welage, Greensburg; Keenan Williams, Jeffersonville; Tony Wills, Indianapolis Ben Davis


WNDU - Channel 16 54516 State Road 933 South Bend, IN 46637 Front Desk: 574-284-3000 Newsroom: 574-284-3016 Email: newscenter16@wndu.com
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 201055081 - wndu.com/a?a=201055081
Gray Television, Inc.